Słoń w salonie (samochodowym)

Przeczytaj w

10 min

blogpost

Mogłoby się wydawać, że kupno samochodu to bułka z masłem - wchodzisz do salonu, kupujesz i wyjeżdżasz – nowy lub używany. Nic bardziej mylnego - pandemia wywróciła rynek samochodów do góry nogami i dziś nie jest to już tak proste. Dealerzy na swoich placach nie mają już nowych samochodów, a auta zamówione do produkcji przyjeżdżają z wielomiesięcznym, nieprzewidywalnym opóźnieniem. Polacy rzucili się szturmem na samochody używane, których również zaczyna brakować…

Dziś kupno samochodu nowego sprowadza się do odpowiedzi na proste pytanie: biorę co jest (jeśli cokolwiek jest) w zawyżonej często cenie i bez możliwości konfiguracji lub czekam wiele miesięcy na samochód do produkcji. Co więcej, niektórych elementów wyposażenia nie można nawet dokupić przy konfiguracji nowego auta z powodu globalnego deficytu chipów powszechnie wykorzystywanych we wszystkich samochodach. Żaden sprzedawca nowych aut w salonie lub popularnych platformach online tego głośno nie powie, ale przysłowiowy słoń w salonie jest oczywisty: nie da się obecnie przewidzieć realnego czasu dostawy nowego samochodu skonfigurowanego do produkcji.

Szturm na auta używane

Właśnie dlatego istnieje największy w Polsce salon online aut prawie nowych carberry.pl. Jedno miejsce integrujące ponad tysiąc najatrakcyjniejszych ofert sprawdzonych aut używanych wszystkich modeli, od ponad 40 dealerów z całej Polski.

Obserwujemy lawinowy wzrost popytu na auta używane, zwłaszcza te 2-4 letnie prawie nowe o zweryfikowanej historii i niskim przebiegu. Najatrakcyjniejszych ofert nawet nie wrzucamy na naszą platformę, bo zanim się na niej pojawią znajdują już nowego właściciela. Coraz częściej zdarzają się nawet sytuacje, kiedy kilku konsultantów Carberry prowadzi proces finansowania tego samego samochodu dla kilku różnych klientów i samochód nabywa ten, kto wcześniej ma pozytywną decyzję i finalizuje transakcję

Rynek aut używanych jest obecnie zdecydowanie przegrzany, co powoduje, że ceny aut używanych, zwłaszcza tych najmłodszych krajowych, pewnych i o niskim przebiegu, również windowane są w górę przez niektórych dealerów i sprzedawców. Wyraźnie widać, że kluczowy jest dostęp do odpowiednich źródeł sprawdzonych ale jednocześnie nieprzewartościowanych aut.

Jeśli chcemy nabyć (kupić za gotówkę lub wziąć w leasing) atrakcyjne cenowo auto używane, ale prawie nowe musimy jednak ciut zmienić strategię, w tym wykazać się szybszym niż dotychczas refleksem.

Klienci są często przyzwyczajeni do rozłożonego w czasie procesu decyzyjnego nabycia auta. Dotyczy to również samochodów używanych. Historycznie nasi klienci potrzebowali ok. 7-10 dni na podjęcie ostatecznej decyzji. Dziś jednak to przestało działać z prostej przyczyny – samochód w tym czasie zdąży znaleźć innego klienta, który po prostu jest szybszy. Jako Carberry mamy możliwość rezerwacji aut dla naszych klientów na okres do 48 godzin, jednak przedłużając swoją decyzję ponad ten czas ryzykujemy, że auto po prostu się sprzeda – nota bene do naszego innego, bardziej zdecydowanego klienta. I czasem tak się dzieje, że samochód jest sprzedany innemu klientowi, a drugiemu oferujemy podobny egzemplarz. Niezaprzeczalnie naszą przewagą jako Carberry jest to, że nawet w sytuacji gdy auto zostanie sprzedane komuś innemu, jesteśmy w stanie zaoferować klientowi, który potrzebuje więcej czasu do namysłu, również ciekawą alternatywę. – komentuje 

Bez wątpienia gwałtownie rosnące zainteresowanie autami używanymi wymusza na klientach nieco inne zachowania, w tym szybszą decyzyjność, jeśli chcemy rzeczywiście cieszyć się (kupić lub leasingować) atrakcyjne auto w przystępnej cenie. Na szczęście, również rosnący by sprostać popytowi, zespół doradców klienta Carberry jest w stanie zawsze dobrać odpowiednie auto dla każdego klienta, bez względu na jego indywidualny proces decyzyjny.

To wszystko powoduje, że przy planowaniu nowego auta na firmę na pewno warto sprawdzić ofertę Carberry. Może się okazać, że właśnie tam można, bez wychodzenia z domu i zbędnych formalności, wybrać swoje kolejne auto, ciesząc się nim już w kilka dni.