Przegląd samochodu – ile kosztuje, jak wygląda i co się zmieniło?

Przeczytaj w

10 min

blogpost

Kierowco, czy pamiętasz o przeglądzie swojego auta? Lepiej pilnuj terminów, bo brak aktualnego badania technicznego może Cię słono kosztować. Poniżej znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje o obowiązkowym przeglądzie samochodu – dowiedz się, ile to kosztuje, gdzie sprawdzić przegląd i jakie kary czekają Cię za opóźnienia. Sprawdź też nowe przepisy, które wchodzą w życie już od września 2022.

Jak sprawdzić, czy samochód ma aktualny przegląd? To proste

Data ostatniego przeglądu błyskawicznie wypada z pamięci, dlatego z pomocą przychodzi oficjalna, rządowa strona: Historia Pojazdu. Jak to działa? Wpisz numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji, a otrzymasz całą historię pojazdu, spis danych technicznych i informację, do kiedy ważny jest przegląd. Wskazówka: koniecznie zajrzyj na tę stronę przed zakupem samochodu używanego – zobaczysz w niej, czy samochód miał stłuczki lub czy jest zarejestrowany jako kradziony. Potrzebujesz daty ważności przeglądu samochodowego, a nie masz pod ręką dowodu? Zaloguj się do swojego profilu zaufanego i wejdź w usługę Mój Pojazd – nie musisz podawać w niej dodatkowych informacji o aucie.

Badania w stacji kontroli pojazdów mają ważność 12 miesięcy i trzeba odnawiać je co roku – to jasne. Inaczej jest jednak w przypadku nowych pojazdów. Przepisy jasno określają, kiedy wykonać pierwszy przegląd nowego samochodu – są to maksymalnie 3 lata od daty pierwszej rejestracji pojazdu. Drugie badanie należy wykonać po dwóch kolejnych latach, a następne co roku, niezależnie od marki samochodu czy jego przebiegu. Pamiętaj, by kontrolować daty i na każdą kontrolę zabrać ze sobą dowód rejestracyjny – zarówno jeśli jesteś właścicielem pojazdu, jak i kiedy wypożyczasz lub leasingujesz samochód, np. w

Cena przeglądu samochodu 2022 – ile zapłacisz?

Koszt badania technicznego jest stały we wszystkich polskich stacjach diagnostycznych. Dlatego niezależnie, czy szukasz przeglądu w Warszawie, Krakowie czy Łodzi, zawsze zapłacisz tyle samo – w 2022 roku wynosi to 99 zł za samochód osobowy. Licz się jednak z wyższą ceną, jeśli posiadasz auto LPG, ponieważ przegląd samochodu na gaz kosztuje 162 zł. Dużo? Nie, jeśli uświadomisz sobie wysokość mandatu za jazdę samochodem bez ważnego przeglądu – od stycznia 2022 zapłacisz za nią nawet 5000 zł. Mała podpowiedź dla przedsiębiorców: opłaca się postawić na samochód w leasingu operacyjnym, dzięki któremu wliczysz kwoty przeglądu czy paliwa w koszty działalności. Zerknij na ofertę dostępną na Carberry – czeka na Ciebie cała kolekcja samochodów od wiodących polskich dealerów.

Ile trwa przegląd samochodu osobowego?

Dobra wiadomość dla niecierpliwych – długość standardowego badania technicznego nie przekracza 30 minut. Zazwyczaj trwa jeszcze krócej, ok. 15-20 minut. W tym czasie diagności sprawdzają Twoje auto pod kątem oświetlenia, hamulców, układu kierowniczego, nadwozia, pasów bezpieczeństwa i nie tylko. Czas może się wydłużyć, jeśli diagnosta wykryje usterkę. Wtedy masz 14 dni, by naprawić samochód i zgłosić się do ponownego przeglądu w tej samej stacji diagnostycznej.

1 września 2022 szykują się spore zmiany w przepisach. Po pierwsze diagnosta będzie miał obowiązek fotografowania samochodu podczas badania technicznego oraz przechowywania tych zdjęć przez 5 lat. Ma to zapobiec podbijaniu fikcyjnych przeglądów. Co musisz natomiast wiedzieć jako kierowca? Wrześniowe przepisy uderzają głównie w spóźnialskich. Za przegląd samochodu 30 dni po terminie zapłacisz podwójną kwotę – odpowiednio 196 zł za samochód osobowy i 324 za pojazd na gaz. Jeśli więc nie chcesz przepłacać, koniecznie zapisz w kalendarzu lub aplikacji datę ostatniego badania technicznego. A jeszcze lepiej umów się na wcześniejszy przegląd – od września będziesz mógł wykonać go do 30 dni przed upływem ważności bez utraty niewykorzystanych dni. Kolejna data będzie ustalona na podstawie poprzedniego przeglądu a nie dnia, w którym oddasz auto do kontroli.

Technikę warto zostawić diagnostom i przejść do technologii w nowych samochodach <- zobacz, czy znasz je wszystkie!

/

Kontakt

Carberry sp. z o.o.ul. Szturmowa 2a02-678 Warszawacarberry@carberry.pltel: +48 22 103 31 01