Poczuj się jak James Bond – czyli obowiązkowe technologie w nowych samochodach od 2022 roku

Przeczytaj w

10 min

blogpost

Z roku na rok w naszych samochodach pojawia się coraz więcej nowych technologii. Bez względy na to, czy służą one naszemu bezpieczeństwu, wygodzie czy rozszerzają możliwości kierowcy i pasażerów pewne jest jedno – branża motoryzacyjna przeżywa jeden z najszybciej zmieniających się okresów w swojej historii. Komputery pokładowe, czujniki cofania czy systemy wspomagające jazdę powoli zaczynają stawać się standardem. Z roku na rok coraz częściej na ulicach będziemy widywać samochody hybrydowe, elektryczne czy zasilane wodorem, a w nieco odleglejszej przyszłości możliwe, że również samochody autonomiczne. Wiele z tych technologii jest wprowadzanych jednak nie tylko przez konkretnych producentów, a poprzez ustawodawstwo Unii Europejskiej jako obowiązkowe wyposażenie samochodu. Auta stają się droższe, ale bezpieczniejsze i oferujące szersze możliwości. Do tego dochodzą koszty związane ze zwiększeniem restrykcji emisji dwutlenku węgla nałożone na producentów. Jak prognozuje Łukasz Paździor, dyrektor zarządzający Mazda Poland, już w 2020 ceny nowych samochodów wzrosną o 10-20 proc. A to dopiero początek, dlatego obecnie warto czujniejszym okiem spoglądać w stronę rynku samochodów używanych.

W najbliższych latach, przez nowe regulacje Parlamentu Europejskiego, do naszych aut zawitają jako obowiązkowe kolejne nowe technologie, które jeszcze dziesięć czy piętnaście lat temu wyobrażali sobie chyba tylko marzyciele. Każdy z przedstawionych poniżej systemów ma być obowiązkowym wyposażeniem nowych samochodów już od 2022 roku.

Asystent pasa ruchu

Przy długiej monotonnej jeździe nie da się utrzymać stuprocentowej koncentracji przez cały czas. Aby wyeliminować opuszczenie przez samochód pasa drogowego powstał Lane Assist – system, który dzięki rozmieszczonym na przodzie samochodu kamerom analizuje pozycję samochodu względem namalowanych pasów drogowych. W sytuacji, gdy nasz pojazd najedzie na linię, system automatycznie skoryguje nasz tor jazdy.

System automatycznego hamowania

Ograniczający ryzyko wypadku system automatycznego hamowania, który na podstawie danych z kamer i radaru potrafi przewidzieć zagrożenie zderzeniem. W przypadku wystąpienia potencjalnie niebezpiecznej sytuacji układ powiadamia o niej kierowcę, a następnie samoczynnie rozpoczyna procedurę awaryjnego hamowania.

Czujnik martwego pola lusterek

Zwany też asystentem martwego pola czujnik zmniejsza zagrożenie pojawiąjące się w wyniku wystąpienia martwego pola w samochodowych lusterkach. W przypadku pojawienia się niebezpieczeństwa w zakresie martwego pola układ za pomocą sygnału dźwiękowego lub świetlnego natychmiast powiadamia o nim kierowcę.

Alkoblokada

Czy właśnie stajemy się świadkiem początków końca pijanych kierowców na drogach? Obowiązkowy od 2022 roku system alkoblokady współpracuje z układem zapłonowym samochodu. Aby uruchomić silnik samochodu, kierowca będzie musiał najpierw dmuchnąć w ustnik „alkomatu” i dopiero po przejściu tego testu może odpalić samochód.

Monitoring samopoczucia kierowcy

Przy długiej podróży, szczególnie nocą, kierowcy są narażeni na spadek koncentracji, który może mieć tragiczne konsekwencje. Aby zmniejszyć ryzyko z pomocą przychodzi system, który ostrzega przed spadkiem koncentracji osoby kierującej pojazdem. Zamontowane we wnętrzu samochodu kierowcy śledzą ruch gałek kierowcy i w przypadku pojawienia się symptomów senności, zmęczenia bądź nieuwagi kierowcy nadaje ostrzegający sygnał dźwiękowy lub świetlny.

Czarna skrzynka

Kojarzone głównie z samolotami i filmami katastroficznymi urządzenie typu GPS, które zapisuje w trybie ciągłym parametry pojazdu, które mogą być przydatne przy przeprowadzaniu dochodzenia w sprawie ewentualnego wypadku. System rejestruje dane obejmujące między innymi prędkość, przyspieszenie, hamowanie, rodzaj drogi czy czas podróży.

Inteligentny ogranicznik prędkości

Inteligentny system ostrzegający kierowcę o przestrzeganiu dopuszczalnej prędkości. Umieszczona na przedniej szybkie samochodu kamera odczytuje ze znaków obowiązujące ograniczenia prędkości i porównuje je z danymi dostarczanymi przez GPS i mapy drogowe. Na ich podstawie technologia redukuje moc auta do takiej, która pozwala na jazdę zgodnie z przepisami.

Asystent parkowania

W świecie motoryzacji coraz rzadziej możemy zobaczyć charakterystyczny niegdyś obraz kierowcy obracającego się na fotelu, by zobaczyć co znajduje się za jego samochodem. Nieoceniona przy parkowaniu czy cofaniu technologia, która dzięki systemowi kamer pozwala na wyświetlanie na ekranie widoku zza pojazdu.

System sygnalizacji awaryjnego parkowania

System, który ostrzega kierowcę jadącego za nami o rozpoczęciu przez nas awaryjnego hamowania. Pulsujące światło STOP będzie się włączało automatycznie w przypadku nagłego zwolnienia podczas jazdy powyżej 55km/h bądź przy uruchomieniu układu ABS.

Przyszłość nadejdzie jutro

Wszystko wskazuje więc, że stoimy na progu rewolucji technologicznej w branży motoryzacyjnej. Nowe samochody będą bezpieczniejsze, ale też częściej będą przejmowały kontrolę od kierowcy, co niekoniecznie może się wszystkim podobać. Na pewno też konieczność wprowadzenia tak wielu technologii sprawi, że nowe auta będą w przyszłości jeszcze droższe. Dlatego przy wyborze nowego auta warto rozważyć również samochody używane, w szczególności te, które w bardzo korzystnych cenowo abonamentach proponujemy Wam na naszej stronie carberry.pl.