Odwieczny dylemat czyli diesel kontra benzyna

Przeczytaj w

10 min

blogpost

Diesel czy benzyna– to jedno z kluczowych pytań, które zadaje sobie każdy przy wyborze samochodu. Największym problemem z odpowiedzią na nie jest brak jednoznacznej odpowiedzi – optymalny wybór zależy od naszych preferencji, wykorzystywania samochodu i wielu innych czynników. Wśród nowych samochodów coraz większą część rynku zaczynają zajmować silniki benzynowe, jednak w przypadku paroletnich samochodów diesel jest nadal popularnym wyborem. Zanim na dobre zadomowią się u nas silnikiem elektryczne i hybrydy, wybór pomiędzy tymi 2 opcjami pozostanie codziennością. Czym powinniśmy kierować się przy wyborze naszego wymarzonego auta?

Koszt zakupu

Nie jest żadną tajemnicą, że samochody z silnikami dieslowymi są droższe w zakupie od swoich benzynowych odpowiedników. Różnica pomiędzy nimi zależna jest od wieku samochodu – im młodszy samochód wybieramy tym większa będzie różnica pomiędzy tymi wersjami. Im dalej w przeszłość tym bardziej te różnice się zacierają.

Tę rundę wygrywa: benzyna

Koszty użytkowania

Wyższa cena zakupu w wersji z silnikiem diesla może zostać zrekompensowana poprzez wyraźnie niższe spalanie takich silników. Dzięki wyższej sprawności cieplnej silniki te potrafią spalać ok. 25% mniej paliwa. Jeszcze parę lat temu efekt ten był potęgowany przez niższe ceny paliwa, ale obecnie od dłuższego czasu cena paliw znajduje się na bardzo zbliżonym poziomie. Równowaga między wyższą ceną zakupu a niższym spalaniem jest jednym z kluczowych elementów wyboru silnika. Jeżeli jeździmy głównie po mieście to warto skupić się bardziej na modelach benzynowych, jeżeli często pokonujemy długie trasy to silnik diesla może być dla nas atrakcyjniejszy. Uogólniając i upraszczając eksperci często szacują, że silniki benzynowe są bardziej opłacalne, jeśli w ciągu roku pokonujemy dystans nie większy niż 15-20 tysięcy kilometrów.

Kolejnym ważnym aspektem są koszty i częstotliwość wizyt w serwisach samochodowych. Silnik benzynowy ma znacznie prostszą budowę i dzięki temu jego koszty serwisowania są znacznie niższe. Co więcej, jego awaryjność jest niższa w porównaniu do silników diesla. Na korzyść tego drugiego przemawia za to trwałość. Bardzo popularny w ostatnich latach trend downsizingu czyli zastępowaniu większego silnika mniejszym, bardziej wysilonym i tym samym wydajniejszym odbił się na trwałości silników benzynowych, które swój żywot często kończą szybciej niż ich dieslowe odpowiedniki.

Tę rundę wygrywa: diesel (nieznacznie)

Ekologia

Spadek popularności diesla w ostatnich latach ma głównie podłoże ekologiczne. Punktem zwrotnym była tu afera Dieselgate. Odkąd na światło dzienne wypłynęły oszustwa Volkswagena, popularność i udział rynkowy mocno zanieczyszczających powietrze silników dieslowych istotnie się obniżyła. Kwestia stosunku do ekologicznych problemów jest kwestią indywidualną, warto jednak wiedzieć, że przyszłość diesla nie maluje się w kolorowych barwach. O ile przez parę najbliższych lat jego posiadacze nie powinni mieć żadnych problemów, o tyle w dłuższej perspektywie sukcesywnie zaostrzające się normy emisji spalin wprowadzane przez chociażby Unię Europejską mogą stać się istotnym problemem. Do zakupu nowego samochodu z dieslowym silnikiem może też zniechęcić fakt, że wiele europejskich miast rozważa wprowadzenie zakazu wjazdu dla diesli na teren swoich miast.

Tę rundę wygrywa: benzyna

Właściwości jezdne Samochody z silnikami diesla są najczęściej kojarzone z nieprzyjemnym klekotem oraz wagą – są często o kilkadziesiąt kilogramów cięższe od swych benzynowych odpowiedników. Silniki benzynowe szybciej osiągają temperaturę roboczą, nie mają też one problemów z odpalaniem nawet w niskich temperaturach. Jedną z ważniejszych różnic jest też fakt, że diesel generalnie dysponuje większym momentem obrotowym niż porównywalny silnik benzynowy. W rezultacie o ile samochód benzynowe pozwoli nam szybciej przyspieszyć od 0 do 100 km/h, o tyle silnik diesla wykaże się większą elastycznością (np. w przyspieszaniu o 60 do 120 km/h).

Tę rundę wygrywa: remis

Podsumowanie

Tak jak wspominaliśmy we wstępie – nie ma prostej i jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaki silnik powinniśmy wybrać. Decyzja ta zależy nie tylko od pokonywanych przez nas dystansów, przeznaczeniu samochodu czy wygody jazdy, ale też chociażby naszego stosunku do kwestii ekologicznych. Mamy jednak nadzieję, że naszym artykułem choć trochę ułatwimy wam podjęcie decyzji.