Najlepsze samochody do miasta

Przeczytaj w

10 min

blogpost

Dojazd do pracy, zakupy, a może wypad z rodziną do parku? Wielu mieszkańców dużych miast nie wyobraża sobie życia bez samochodu. Komunikacja miejska, mimo powszechnej dostępności, nie jest często w stanie zastąpić wygody posiadania własnego auta. Pytaniem, nad którym zastanawiamy się często pomiędzy biznesowym lunchem a treningiem na siłowni, jest pytanie o to, jaki samochód będzie najlepszy do poruszania się po mieście.

Wydawać by się mogło, że naturalnym wyborem jest auto typu miejskiego, zaliczane do segmentu A. Kompaktowy rozmiar ułatwia parkowanie w przepełnionym samochodami mieście, a niskie spalanie pozwala na ekonomiczne korzystanie z samochodu. Znakomitym przykładem z tego segmentu może być chociażby Fiat 500. Włoska odpowiedź na potrzeby wyróżniających się, acz niewielkich aut, jest nawiązaniem do klasycznego modelu o tej samej nazwie, produkowanego w latach 1957- 1976. Kompaktowy i niezwykle ekonomiczny, model ten jest uznawany za ikonę samochodów miejskich.

Problem z samochodami tego typu pojawia się jednak w sytuacji, gdy samochodem chcemy pojechać całą rodziną bądź przewieźć duże zakupy – tutaj kompaktowe rozmiary mogą stać się problemem. Dlatego bardzo często wybór pada na inne samochody.

Hatchback – kompaktowość i ekonomiczność

Ceniący sobie kompaktowość i niewielki rozmiar auta często decydują się na samochody z nadwoziem typu „hatchback”. Przedstawiciele tej kategorii zaliczani są zazwyczaj do segmentu B lub C i poza niewielkimi rozmiarami cechują się nieco większą przestrzenią użytkową niż w przypadku samochodów segmentu A, ekonomicznymi i oszczędnymi silnikami. Ponadto wyposażenie w kwestii bezpieczeństwa w tego typu samochodach często stoi na bardzo wysokim poziomie, a możliwość złożenia tylnych siedzeń może zapewnić nam wymagane miejsce by przewieźć duże zakupy. W szczególnych jednak przypadkach kompaktowość może być również wadą – przewiezienie zakupów i całej rodziny naraz może okazać się zadaniem niewykonalnym.

Modelem zyskującym z roku na rok na popularności jest Hyundai i30 – kompaktowy przedstawiciel aut miejskich, występujący również w wersji kombi. Ekonomiczny i dopracowany wizualnie model koreańskiej firmy staje się w ostatnich latach coraz częstszym widokiem na miejskich ulicach.

Małe kombi – pojemny i praktyczny

W zeszłej dekadzie auta typu kombi były najpopularniejszym wyborem wśród kupujących. Ich wydłużona bryła łączy w sobie wygodę z praktycznością. Charakterystyczną cechą jest wysoki komfort podróży i duża pojemność bagażowa, co sprawia, że samochód tego typu sprawdzi się doskonale nie tylko w podróży do pracy, ale też w weekendowym wypadzie za miasto. Niegdyś samochody te były uznawane za niezbyt atrakcyjne wizualnie, w ostatnich latach dużo jednak uwagi poświęcono temu aspektowi. Wśród wad tego segmentu można wymienić nieco wyższą cenę oraz trudniejsze poruszanie się po mieście ze względu na większy rozmiar samochodu

Jednym z najpopularniejszych modeli samochodów typu kombi są Ford Focus, którego komfortowość i bezpieczeństwo od wielu lat przekonują kolejnych miejskich kierowców oraz tańsza alternatywa Fiat Tipo.

Kompaktowy SUV – crossover

W ostatnich latach rankingi popularności zaczęły podbijać samochody typu SUV. Pomimo, że wywodzą się one z idei samochodu terenowego, przystosowanego do trudnych warunków, ostatnio coraz częściej trafiają również do garaży „mieszczuchów”. Istnieje wiele większych modeli jak chociażby Volvo XC90, które jednak nie są idealnymi samochodami do miasta za względu na swoje gabaryty. W odpowiedzi, powstała nowy segment kompaktowych SUVów, zwanych też crossoverami, w których wysoka pozycja za kierownicą wpływa na lepszą widoczność i poczucie większego bezpieczeństwa, a których rozmiar nie utrudnia parkowania na ciasnych parkingach miast. Wadą tego segmentu jest na pewno aspekt finansowy – są to samochody droższe w zakupie i eksploatacji niż hatchbaki podobnej klasy.

Jednym z częściej wybieranych przedstawicieli tej kategorii jest Toyota C-HR, a na popularności zyskuje też Seat Arona.

Parę słów na koniec Wybór samochodu nie jest łatwą decyzją. Nie jest też decyzją, w której można doradzić jeden, konkretny model – bardzo wiele zależy tu od gustów i potrzeb kierującego. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z naszą rozbudowaną ofertą samochodów na naszej internetowej stronie Carberry. Zapewniamy, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie 😊